
Drugog ponedjeljka u veljači obilježava se Međunarodni dan epilepsije, jedne od najčešćih neuroloških bolesti, dok se 14. veljače u Hrvatskoj obilježava Nacionalni dan oboljelih od epilepsije. Ove godine fokus je na povećanju znanja o epilepsiji u svim dijelovima društva.
U skladu sa sveobuhvatnim ciljem Međunarodnog dana epilepsije #EpilepsyDay, kampanja nastoji podići svjesnost, razbiti mitove i poboljšati razinu znanja o epilepsiji te ima za cilj izgraditi informiraniju globalnu zajednicu koja pruža više podrške.
Zajedničkom inicijativom Međunarodnog ureda za epilepsiju ( International Bureau for Epilepsy, IBE) i Međunarodne lige protiv epilepsije ( International League Against Epilepsy, ILAE), nastao je Međunarodni dan epilepsije, koji se od 2015. godine obilježava svakog drugog ponedjeljka u veljači kako bi se promovirala svijest o epilepsiji diljem svijeta. U Hrvatskoj je odlukom Hrvatskog sabora 17. listopada 2008. godine 14. veljače proglašen Nacionalnim danom oboljelih od epilepsije.
Međunarodni globalni plan akcije epilepsije i ostalih neuroloških poremećaja ( Intersectoral Global Action Plan on Epilepsy and other Neurological Disorders, IGAP) je desetogodišnji plan koji obuhvaća specifičan strateški cilj za jačanje pristupa javnog zdravstva epilepsiji i dva globalna cilja sa zadatkom uklanjanja glavnih nedostataka u liječenju i uključivanju osoba s epilepsijom diljem svijeta:
- globalni cilj 5.1: do 2031. godine zemlje će povećati pokrivenost uslugama liječenja epilepsije za 50 % u odnosu na trenutačnu pokrivenost iz 2021. godine.
- globalni cilj 5.2: 80 % zemalja razvit će ili unaprijediti svoje zakonodavstvo s ciljem promicanja i zaštite ljudskih prava osoba s epilepsijom do 2031. godine.
Postizanje ovih globalnih ciljeva trebalo bi značiti bolji pristup osoba s epilepsijom zdravstvenoj skrbi, ali i veće koristi od povećane socijalne uključenosti u svim sektorima naših društava, u skladu s njihovim ljudskim pravima.
Epilepsija je jedna od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti i pogađa ljude svih dobi. Više od 50 milijuna ljudi širom svijeta ima epilepsiju; gotovo 80 % njih živi u zemljama s niskim i srednjim prihodima. Epilepsija se očituje epileptičnim napadajima – iznenadnim epizodama poremećene motorike, senzibiliteta, ponašanja, percepcije, a u određenom broju slučajeva i svijesti. Tijekom napadaja mogu se javiti grčevi mišića, smetnje osjeta, njuha, vida ili sluha, kao i određeni stupanj poremećaja svijesti.
Prema podacima publikacije Učestalost vodećih javnozdravstvenih problema u Hrvatskoj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Republici Hrvatskoj gotovo 60 tisuća osoba ima epilepsiju, a stopa prevalencije iznosi oko 1.500/100.000 stanovnika.
Čakovečki Dom sindikata povodom Međunarodnog dana epilepsije i Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije prigodno je osvijetljen ljubičastom bojom koja simbolično poručuje da se osobe s epilepsijom ne trebaju osjećati usamljeno jer se ne razlikuju od drugih.