Svjetski dan mentalnog zdravlja, obilježava se svake godine 10. listopada, s ciljem podizanja svijesti o važnosti mentalnog zdravlja te poticanja društva na razgovor o ovom ključnom aspektu ljudskog života. Obilježavanje ovog dana naglašava potrebu za poboljšanjem pristupa uslugama mentalnog zdravlja i pružanju podrške svima koji se suočavaju s izazovima.
Tim povodom na čakovečkom Trgu Republike na štandu Gradskog društva Crvenog križa Čakovec u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije moglo se saznati koje se sve usluge pružaju najranjivijim skupinama.
Za građane su također bile pripremljene zanimljive stvari, od informativnih letaka, ukrasnog i začinskog bilja i kolača koje su spremili u Centru PrInos Čakovec, kao i voća i slatkiša za one najmlađe. Bilo je tu i keramičkih posudica koje su također oslikali sami korisnici Centra, u kojem osiguravaju smještaj za beskućnike s područja cijele Međimurske županije, psihosocijalnu podršku te radne aktivnosti, odnosno one koje doprinose povratku u samostalni život.
10. listopada obilježava se i Svjetski dan beskućnika
U Hrvatskoj, procjenjuje se, ima više od 2 tisuće beskućnika, a samo je 420 mjesta u prihvatilištima i prenoćištima. K tome više od 10 tisuća osoba živi u neadekvatnim i nesigurnim uvjetima stanovanja, upozorila je Hrvatska mreža za beskućnike povodom Svjetskog dana beskućnika. Broj beskućnika u Hrvatskoj temelji se na procjenama, točan broj je teško utvrditi jer mnogi beskućnici ili nemaju osobnu iskaznicu ili ne zatraže pomoć u prihvatilištima i zavodima za socijalni rad, upozorili su iz Hrvatske Mreže beskućnika
Podršku ovoj akciji i samom obilježavanju Svjetskog dana mentalnog zdravlja i Svjetskog dana beskućnika dala je i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini. „ Ovo je važan dan koji nas podsjeća na izazove s kojima se suočavaju neki od članova naše zajednice. Mentalno zdravlje je temelj našeg blagostanja. U današnjem ubrzanom svijetu, svi se ponekad suočavamo s pritiscima i stresom. Važno je da razgovaramo o ovim temama otvoreno i bez stigma, te da pružamo podršku jedni drugima. Naša zajednica mora biti mjesto gdje se svatko osjeća sigurno i gdje može potražiti pomoć. S druge strane, beskućništvo je problem koji ne možemo ignorirati. Svaki čovjek zaslužuje dom, sigurnost i dostojanstvo. Kao grad, obvezali smo se raditi na stvaranju sustava koji će pomoći onima koji se nalaze u teškim situacijama. Naša je odgovornost osigurati da svi naši sugrađani imaju pristup osnovnim potrebama i podršci koja im je potrebna. Svaki mali korak može napraviti veliku promjenu. Zajedno možemo graditi snažniju, suosjećajniju zajednicu.“ ,rekla je gradonačelnica Cividini.
Briga o mentalnom zdravlju mora biti svakodnevna praksa, jer zdrav duh omogućuje kvalitetniji život i bolje odnose s drugima. Na ovaj dan, potrebno je prisjetiti se važnosti podrške onima kojima je potrebna, te zajedničkog napora da mentalno zdravlje postane prioritet za sve.