Svečani program obilježavanja 34. obljetnice osnutka udruge Prvi hrvatski redarstvenik, započeo je u Čakovcu 4. kolovoza odavanjem počasti braniteljima koji su dali život za domovinu, kod spomen-obilježja u Perivoju Zrinskih, svetom misom te Svečanom akademijom.
…“Vi morate biti predstavnici nove demokratske suverene vlasti Hrvatske i zadobiti povjerenje ljudi. Morate biti odlučni i odrješiti, nepomirljivi, ali krajnje uljudni i kulturni. Svaki čovjek mora vas osjetiti kao svojega čuvara, kao svoga predstavnika. I u tom smislu, ja vas molim, ali i zapovijedam, da se pojavite na ulicama, u selima i gradovima, i da budete ono što će od vas zahtijevati vaš ministar i što će vrhovništvo Hrvatske zahtijevati - da budete zaista jamstvo mira i poretka Republike Hrvatske“… riječi su predsjednika dr.Franje Tuđmana 8. kolovoza 1990. godine na smotri jedinica Prvog hrvatskog redarstvenika, ne punih mjesec dana od inicijative i odluke Predsjedništva, tada još SRH da se krene u formiranje lojalne oružane sile, koja će provoditi političku volju legalno izabrane vlasti.
Iako je pred jedinicama Prvog hrvatskog redarstvenih bila obuka, već prvog dana početka Domovinskog rata 17. kolovoza 1990. Svih 15 satnija kreće na izvršavanje vojno-redarstvenih zadaća diljem ratišta Republike Hrvatske boreći se za samostalnu i suverenu državu.
Vinko Mladen prvi poginuli hrvatski redarstvenik
Brojne uzvanike svečane akademije, na samome je početku pozdravio predsjednik međimurske podružnice udruge Prvi hrvatski redarstvenik Ivan Novak, podsjetivši da ova Udruga dan svojeg osnutka svake godine organizira u jednoj od hrvatskih regija, a ove godine domaćin je Međimurska županija. „Međimurci su dali velik obol u obrani Domovine, prvi poginuli hrvatski redarstvenik Vinko Mladen bio je iz Međimurja. Na spomen njega i njegovu žrtvu želja nam je da u Svetom Martinu na Muri most preko Mure dobije ime upravo po njemu,“ rekao je Ivan Novak.
„Bili smo prvi kada je trebalo!“, naglasio je predsjednik udruge Prvi hrvatski redarstvenik Zdravko Lončar te dodao kako oni nisu bili čista policijska snaga, nego se radilo o obrambenim snagama u formi i organizacije policije, kao tada jedino moguće formacije kojom je Republika Hrvatska mogla upravljati.
Iako Međimurska županija nije bila direktno zahvaćena ratnim zbivanjima, mnogi naši sugrađani dali su svoj obol u Domovinskom ratu, neki se nažalost nisu vratili, neki se još danas vode kao nestali, a neki iz dana u dan još uvijek proživljavaju strahote rata kao i njihove obitelji. Zahvaljujući svima njima i onima koji su u trenutku predaje karaule i čakovečke vojarne, te cjelokupnog naoružanja bili pribrani, Međimurje je postalo mirno utočište za mnoge prognane i protjerane s ratnih područja, a Međimurska županija nikada nije zaboravila žrtvu hrvatskih branitelja koji su svoje zdravlje i život položili na oltar domovine. „Doprinos koji su dali Međimurci u Domovinskom ratu, zaista je velik - 11. rujna 1991. godine, 185 policajaca iz zasebne policijske postaje Čakovec Varaždin otišlo je braniti Vukovar, i tamo ostalo sve do njegovog pada, 35. inženjerska bojna svojim je pripremama za operaciju „Bljesak“ igrala ključnu ulogu u oslobađanju naših teritorija. A Edvard Baltić i Florijan Novak, koji su podigli stijeg na kninskoj tvrđavi, simbolizirali su našu pobjedu i slobodu,“ kazao je župan. „Mnogi od vas koji ste sudjelovali u ratu niste znali što vas čeka kada ste odlazili na bojište, a nasuprot moćnijem neprijatelju, nosili ste strast, hrabrost i vjeru, i srce koje je prevladalo. S krunicom u ruci, vođeni ljubavlju prema domovini, pokazali ste nevjerojatnu hrabrost,“ rekao je Posavec te dodao da nam žrtve naših branitelja trebaju biti stalni izvor nadahnuća dok gradimo modernu, pristojnu i građansku Hrvatsku. „Hvala vam na vašem nesebičnom doprinosu i hrabrosti. Neka nas vaša žrtva uvijek podsjeća na vrijednosti slobode i domovine koje ste utkali u našu povijest.“
Izaslanik ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića te savjetnik ministra Vladimir Faber u svojem govoru prisjetio se prvih intervencija Udruge te nevjerojatne želje i neustrašivosti mladića koji su krenuli braniti svoju Domovinu „Dečki, sudjelovali ste u nečem lijepom i budite na to ponosni!“, poručio je Faber.
„Zapovijedao sam dragovoljcima prve grupacije koje se okupila- bila je to Jedinica za posebne namjere Rakitje, i bio sam iznenađen hrabrosti tih tada mladih ljudi, jer vremena su bila izrazito teška. Nije bilo lako, mi smo uspostavili zajedništvo među Hrvatima koji su u ono vrijeme bili duboko podijeljeni. Prvi hrvatski redarstvenik primjer je zajedništva cijelog hrvatskog naroda i svih onih koji su rekli da je Hrvatska naša domovina,“ rekao je izaslanik Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja general Josip Lucić.
Kao izaslanik Hrvatskoga sabora, gradonačelnik Murskoga Središća Dražen Srpak, rekao je kako je 5. kolovoza važan datum hrvatske povijesti, „To je datum vašeg osnutka, ali i datum kada je u VRO „Oluja“ oslobođen Knin. Vaša hrabrost i želja za oslobođenjem Hrvatske dokazali su se u ključnim trenucima, a vaš doprinos u toj borbi ostat će trajno upisan u povijest naše domovine.“
„Činili ste temelj naše Hrvatske policije i Hrvatske vojske. Hvala vam što ste bili prvi i što ste učinili sve što je bilo potrebno za obranu domovine,“ rekao je brigadir Alan Srpak, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića.
Svečanoj akademiji nazočila je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predstavnici braniteljskih udruga s područja Međimurske županije kao i brojni hrvatski redarstvenici iz Republike Hrvatske i Republike Bosne Hercegovine
Program akademije, koji je vodila Velina Novak, uveličala je Zrinska garda projekcijom filma Međimurska reč, a u glazbenom dijelu nastupili su Marija Jambrošić, Chriztel Renae Aceveda, Srećko Krištofić, te KUD Šafran.