Studentice MEV-a osvojile prvo mjesto na međunarodnom natjecanju s inovativnim rješenjem
10.12.2024. 08:28h

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, u organizaciji Fakulteta i Instituta Andizet, 5. i 6. prosinca  2024. održano je šesto po redu Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije. Ovaj jedinstveni projekt potiče idejnost, kreativnost, kritičko razmišljanje te poduzetnički duh kod djece i mladih, okupljajući sudionike iz svih krajeva Republike Hrvatske, ali i međunarodne natjecatelje iz Italije, Poljske, Slovačke, Bosne i Hercegovine te Indije.

Po prvi put Međimursko veleučilište u Čakovcu dobitnik je 1. mjesta na Milenijskom natjecanju u kategoriji je za visokoobrazovne ustanove. Članice tima “Glagoljske Milostive” Anamarija Feher, Ivana Okreša i Katarina Pacur, pod mentorstvom Mirjane Trstenjak, osvojile su 1. mjesto s idejnim rješenjem “Glagolink” . Pobjedničko rješenje Glagolink – inovativni je modni dodatak s motivima glagoljice, koji ujedno ima praktičnu svrhu.

Projekt je razvijen uz suradnju sa socijalnom zadrugom Humana Nova zbog čega je dodatno naglašena održivost i ekološka osviještenost projekta.

Glagolink je inovativni projekt koji spaja tradiciju i modernu NFC tehnologiju, kreirajući praktičan alat za poslovnu komunikaciju. Bedževi koriste dva glagoljska slova, prilagođena različitim korisnicima: 

  1. Az - namijenjena je brzoj i pamtljivoj razmjeni informacija poput digitalne vizitke. Ovo slovo simbolizira osobni identitet i prvi kontakt, čineći ga idealnim za poslovne ljude na konferencijama i sastancima.
  2. Ljudi - dizajnirano je za umjetnike i kreativce, gdje Glagolink vodi na njihovu mapu radova ili web stranicu. Ovo slovo simbolizira suradnju i povezanost, naglašavajući važnost prezentacije i umrežavanja.

Bedževi koriste NFC tehnologiju za brzo dijeljenje kontakata i digitalnih materijala, promovirajući održivost eliminacijom potrebe za tiskanim materijalima. Glagolink je nastao upcyclingom starih dugmadi odjeće koju HumanaNove prikuplja. Glagolink spaja kulturu i inovaciju, revitalizirajući glagoljicu kao alat relevantan za suvremeni svijet. Nije samo funkcionalan dodatak, već i simbol povezivanja tradicije i modernih poslovnih potreba.

Ovogodišnje natjecanje privuklo je preko 450 sudionika podijeljenih u 110 timova. Učenici osnovnih i srednjih škola te studenti sa visokoškolskih institucija natječu se u stvaranju idejnih rješenja na teme poput glagoljice, puta svile, mitologije i vodika. Cilj je kroz kreativnu industriju razvijati digitalne vještine, čitalačku pismenost te osnaživati inovativnost u oblikovanju proizvoda i usluga temeljenih na kulturnim vrijednostima.