Povodom završetka procesa licenciranja javnih isporučitelja vodnih usluga, koji su Međimurske vode završile prve u Hrvatskoj održana je konferencija za novinare.
Javna vodoopskrba i javna odvodnja u Republici Hrvatskoj, ulaskom u Europsku uniju započela je s prilagodbama koje su se intenzivirale posljednjih nekoliko godina. Naime, nakon donošenja Zakona o vodnim uslugama, a odnedavno i donošenjem provedbenih uredbi, javni su se isporučitelji vodnih usluga morali integrirati po principu „jedan isporučitelj na jednom uslužnom području“.
Kako je na konferenciji za novinare koja je tim povodom u utorak održana u prostorima Međimurskih voda rekao zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Davor Vukmirić, Zakonom o vodama koji je stupio na snagu početkom 2024. određeno je ukupno 41 uslužno područje umjesto dotadašnjih 156. Područje Međimurske županije uslužno je područje broj 1, a javni isporučitelj su Međimurske vode d.o.o. za javnu vodoopskrbu i javnu odvodnju. Svaki isporučitelj vodnih usluga mora ispuniti opće i posebne uvjete za početak poslovanja prema Uredbi o posebnim uvjetima za obavljanje djelatnosti vodnih usluga koje je Republika Hrvatska potpisala ulaskom u EU. Do sada je izdano 7 licenci, a u procesu izdavanja zahtjeva je njih desetak.
„Prvi koji su to riješili u Hrvatskoj su upravo Međimurske vode na čemu iskreno čestitam direktorici Sunčani Glavina i cijelom timu koji je na tome radio. Početkom listopada izdano im je rješenje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije o ispunjavanju općih i posebnih uvjeta za početak poslovanja isporučitelja vodnih usluga. Time je za područje Međimurske županije provedeno „licenciranje“ integriranih javnih isporučitelja koji su nositelji provedbe reforme na svom uslužnom području“, istaknuo je zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda.
Direktorica Međimurskih voda d.o.o. Sunčana Glavina kazala je kako je „Izdavanjem rješenja potvrđeno da Međimurske vode ispunjavaju uvjete koji se odnose na brojnost, kvalifikacije i radno iskustvo ključnih zaposlenika koji obavljaju poslove direktora i zamjenika direktora, tehničkog direktora, upravljanja razvojem i održavanjem sustava javne vodoopskrbe, upravljanja razvojem i održavanjem sustava javne odvodnje, upravljanja tehnološkim postupcima pročišćavanja otpadnih voda, upravljanja tehnološkim postupcima kondicioniranja vode za ljudsku potrošnju, praćenja i izvještavanja o učinkovitosti poslovanja, upravljanja financijama i računovodstvom, upravljanja pravnim poslovima i ljudskim resursima, upravljanja javnom nabavom i ulaganjima iz EU fondova, upravljanja fizičkom zaštitom i kibernetičkom sigurnošću, upravljanja podrškom korisnicima vodnih usluga i informiranja javnosti te zaštite okoliša.“
Međimurske vode su jedni od najefikasnijih upravljača gubicima, ne samo u Hrvatskoj, već i na međunarodnoj razini. Naime, trenutačni postotak stvarnih gubitaka je ispod 20 %, dok je na razini Hrvatske u prosjeku 40 %. Isto tako, učinkovito upravljaju s postojećih šest uređaja za pročišćavanje, dok je u gradnji još jedan koji će biti završen 2025.godine.
„Kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti Međimurske vode su realizirale ugovore u vrijednosti većoj od 25 milijuna eura čime je obuhvaćeno 17 investicija u različitim fazama završenosti na području cijelog Međimurja. Pred nama su i nove investicije posebice na planu daljnjeg razvoja sustava daljinskog očitanja koji bi do kraja godine trebao obuhvatiti oko sedam od ukupno četrdesetak tisuća vodomjera, što će nam omogućiti još kvalitetnije upravljanje gubicima. Nastavljamo raditi i na energetskoj neovisnosti, budući da smo na svim našim uređajima postavili solarne elektrane te pripremili projektno-tehničku dokumentaciju za njihovo daljnje postavljanje. Ova licenca će nam omogućiti da se prijavljujemo i na buduće natječaje i projekte, jer već sada imamo spremne aglomeracije Podturen vrijednosti 65 milijuna eura, Podbrest u vrijednosti 30 milijuna eura i Donji Kraljevec u vrijednosti 12 milijuna eura. Za sve njih su riješeni imovinsko-pravni odnosi i građevinske dozvole te očekujemo poziv i nadamo se da ćemo barem jednu uspješno prijaviti“, zaključila je direktorica Glavina.
Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini naglasila je kako je dobivanje ove licence za Međimurske vode vrlo važno, jer pruža mogućnost daljnjih prijava na europske fondove. Ovdje se radi o investicijama koje bi bilo nemoguće financirati samo iz pojedinih proračuna jedinica lokalne samouprave ili sredstvima samih Međimurskih voda. „U Čakovcu, koji je postao veliko gradilište, potrebna je pažljiva koordinacija svih projekata. Naša je obaveza poštivati propisanu proceduru, bez obzira na to što ona povremeno usporava realizaciju investicija. Zbog toga se neki projekti ne odvijaju ili započinju u predviđenim rokovima, no nastojimo da na kraju planirano bude i realizirano, jer se radi o zahvatima koji su itekako potrebni“, rekla je, među ostalim, gradonačelnica Čakovca.
Osvrnula se i na investicije koje su se u ovoj godini provodile na području Čakovca, a koje su se koordinirale s Međimurskim vodama. Radilo se mnogo i u samom gradu i po mjesnim odborima, a suradnja je bila vrlo dobra. „Među važnim budućim projektima je i rekonstrukcija kompletne vodovodne mreže na prostoru iza Općinskog suda, nakon koje slijedi obnova prometnica. Slični radovi planirani su i u Uskoj ulici, kao i sanacija prometnice u jednom od starijih gradskih kvartova, onom iza hotela „Park“. Jedan od najznačajnijih planova za sljedeću godinu je izgradnja vodovodne mreže u Globetki zapad i na sjeveru grada, što predstavlja preduvjet za otvaranje nove škole. Ove investicije ne samo da će unaprijediti infrastrukturu, već i poboljšati kvalitetu života naših građana.“ kazala je gradonačelnica Cividini.