U Mjesecu međimurske popevke stiže vijest da je među šest hrvatskih pjesama odabranih za uvrštenje u Pjesmaricu Europske unije odabrana i popevka Ljubav se ne trži.
Dokaz je to da je međimurska popevka odjeknula cijelom našom zemljom te iz srca Međimuraca i Međimurki ušla doprla do duše cijelog naroda ove zemlje. Jer više od 1700 hrvatskih građana izabralo je šest pjesama koje će Hrvatsku predstavljati u prvoj Pjesmarici Europske unije, u kojoj se svaka zemlja članica predstavlja sa šest pjesama. Pjesmarica sadrži 164 pjesme uz notni zapis i prijevod na engleski jezik.
Profesori i studenti Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te članovi zbora Hrvatskog sabora kulture napravili su izbor od 54 pjesme te građanima ponudili da među njima izaberu šest pjesama u isto toliko kategorija koje po njihovu mišljenju zaslužuju uvrštenje u EU pjesmaricu jer najbolje predstavljaju našu zemlju.
Građani su odlučili da u kategoriji narodnih i tradicionalnih pjesama Hrvatsku zastupa međimurska popevka Ljubav se ne trži, a u kategoriji ljubavnih pjesama Hrvatsku predstavlja Cesarica, koju je napisao Gibonni, a otpjevao Oliver Dragojević. U kategoriji slobode i mira pobijedila je skladba Moja domovina Rajka Dujmića i Zrinka Tutića, a među dječjim pjesmama Kad se male ruke slože Arsena Dedića i Drage Britvića.
U vjerskoj kategoriji odabrana je pjesma Zdravo Djevo, kraljice Hrvata Petra Perice.
U kategoriji prirode i godišnjih doba najviše glasova dobila je pjesma Dalmatino povišću pritrujena, koju je napisao otac Zlatana Stipišića Gibonnija Ljubo Stipišić.
Zasluge što je upravo popevka Ljubav se ne trži osvojila srca brojnih građana Hrvatske koji žive daleko od njezine kolijevke – Međimurja – pripada Teti Lizi te njezinoj nezaboravnoj izvedbi (i) te popevke s Cinkušima, kao i Čakovčaninu Borisu Leineru, rock glazbeniku koji je obradio upravo pjesmu Ljubav se ne trži te je svojevremeno sa svojim tadašnjim bendom Vještice doveo na čelo hrvatskih top lista.
Za Dan međimurske popevke - koji će Međimurska županija proslaviti 28. studenoga - nije mogao stići ljepši poklon. UNESCO-ovo blago čovječanstva od sada dostojno predstavlja našu zemlju i u knjizi o najljepšim pjesmama Europe.