Počeo znanstveni skup posvećen Vinku Žgancu
05.06.2026. 13:00h

Žgančeva ostavština i danas oblikuje istraživanja hrvatske tradicijske kulture

U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja, u petak, 5. lipnja 2026. započeo je dvodnevni znanstveno stručni skup „Vinko Žganec: život, djelo i suvremeni odjeci“, središnji događaj obilježavanja 50. obljetnice smrti akademika dr. Vinka Žganca, najznačajnijeg hrvatskog etnomuzikologa 20. stoljeća. Osim u Čakovcu održava se u Vratišincu i Nedelišću.

 

Skup su otvorile ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan i ravnateljica Instituta za etnologiju i folkloristiku Iva Niemčić, a voditeljica programa je Irena Miholić iz Instituta za etnologiju i folkloristiku.

Skup okuplja vodeće domaće stručnjake iz područja etnologije, folkloristike, etnomuzikologije, muzeologije, kulturne baštine koji će tijekom dva dana raspravljati o Žgančevu bogatom znanstvenom nasljeđu, njegovu doprinosu očuvanju međimurske popevke te suvremenim izazovima interpretacije i digitalizacije njegove ostavštine.

Žgančev opus i danas predstavlja nezaobilazan temelj za proučavanje hrvatske tradicijske glazbe. Tijekom više od šest desetljeća terenskoga rada prikupio je i dokumentirao više od 25 000 pučkih pjesama, plesova, običaja i melodija, ostavivši iza sebe neprocjenjivu građu.

U programu sudjeluju brojni ugledni predavači: Janja Kovač, Daniel Ciglarić, Joško Ćaleta, Ivan Buljan, Tomislav Habulin, Lea Šprajc, Aleksandra Mežnarić Karafin, Irena Miholić, Tvrtko Zebec, Zoran Turk, Rudi Grula, Jasna Hajdinjak, Lidija Bajuk, Bruno Bogdan, Mihaela Blagaić Kišićek, Petra Mićanović, Milana Hozmec i Tatjana Pintarić, dok će svoja iskustva i primjere dobre prakse predstaviti i članovi KUD-a Donja Dubrava.

Teme izlaganja obuhvaćaju širok spektar područja, od Žgančeva rada u muzejima, na Muzičkoj akademiji i Institutu za etnologiju i folkloristiku, do njegovih istraživanja glagoljaškog pjevanja i usmene književnosti, pa sve do suvremenih projekata digitalizacije i interpretacije baštine.

U sklopu skupa će u Nedelišću u Vatrogasnom domu biti održan i okrugli stol o Smotri međimurske popevke, dok će se subotnji program održati u Spomen-domu dr. Vinka Žganca u Vratišincu. Završnica obilježavanja bit će 42. Smotra međimurske popevke, koja će u subotu navečer u Nedelišću ponovno okupiti čuvare jedinstvene glazbene tradicije upisane na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Organizatori skupa su Institut za etnologiju i folkloristiku, Muzej Međimurja Čakovec, KUU „Seljačka sloga“ Nedelišće i platforma Mura i Gorice.

Pola stoljeća nakon njegove smrti, znanstveni skup potvrđuje da djelo Vinka Žganca nije samo vrijedna povijesna ostavština, već živ i relevantan izvor znanja koji i danas nadahnjuje istraživače, kulturne djelatnike i sve one koji rade na očuvanju hrvatske tradicijske baštine.

Program skupa „Vinko Žganec: život, djelo i suvremeni odjeci“:

Petak 5. lipnja 2026.
Muzej Međimurja Čakovec
9:00 – 9:30 registracija
9:30 – 10:00 otvaranje skupa

Sesija 1 (10:00 – 11:00)
Moderator: Irena Miholić

10:00 – 10:30 KOVAČ, Janja
Lik i djelo Vinka Žganca u muzejskim okvirima
10:30 – 11:00 CIGLARIĆ, Daniel
Sabirač druge vrste – kolekcionarsko prikupljanje građe vezane uz dr. V. Žganca

11:00 – 11:30 – pauza

Sesija 2 (11:30 – 13:00)
Moderator: Tvrtko Zebec

11:30 – 12:00 ĆALETA, Joško i BULJAN, Ivan
Glagoljaško pjevanje u istraživačkoj praksi Vinka Žganca: kontekstualni i komparativni pristup
12:00 – 12:30 HABULIN, Tomislav
Vinko Žganec i suvremena liturgijska praksa
12:30 – 13:00 ŠPRAJC, Lea
Usmenoknjiževne pripovijetke u etnografskom rukopisu Marije Žganec

13:00 – 14:30 pauza za ručak

Sesija 3 (14:30 – 16:30)
Moderator: Lidija Bajuk

14:30 – 15:00 EŽNARIĆ KARAFIN, Aleksandra Djelatnost Vinka Žganca na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu kroz prizmu Arhive Muzičke akademije i fonda knjižnice Muzičke akademije uz osvrt na njegovu skladateljsku djelatnost
15:00 – 15:30 MIHOLIĆ, Irena
Vinko Žganec i izazovi digitalnog doba
15:30 – 16:00 ZEBEC, Tvrtko
Suvremeni odjeci na brojne aktivnosti i suradnje Vinka Žganca

Odlazak u Nedelišće

18:00 – 20:00 Okrugli stol „Smotra Međimurske popevke“ Nedelišće
Večera u prostorijama KUU

Subota 6. lipnja 2026.
Spomen-dom Vinko Žganec Vratišinec

Sesija 4 (10:00 – 11:30) Moderator: Irena Miholić

10:00 - 10:30 TURK, Zoran
Spomen-dom dr. Vinka Žganca u Vratišincu
10:30 – 11:00 GRULA, Rudi
Interpretacijski centar „Palača međimurske popevke“ u Donjoj Dubravi: Očuvanje baštine u suvremenom kontekstu
11:00 – 11:30 HAJDINJAK, Jasna
Smotra međimurske popevke u Nedelišću

11:30 – 12:00 – pauza

Sesija 5 (12:00 – 13:30)
Moderator: Tvrtko Zebec

12:00 – 12:30 KUD Donja Dubrava Smotra međimurskog folklora u Donjoj Dubravi – polustoljetna baština folklornog amaterizma
12:30 – 13:00 BAJUK, Lidija
Kolomyka, kalamajka, čipčardaš
13:00 – 13:30 BOGDAN, Bruno
„Čujte, ljudi, održavala se bo smotra v Zagrebo, kaj je ve, trebalo bi biti i Međimurje zastupljeno“

13:30 – 14:30 pauza za ručak

Sesija 6 (14:30 – 16:30)
Moderator: Janja Kovač

14:30 – 15:00 BLAGAIĆ KIŠIĆEK, Mihaela Raspršeni opus Vinka Žganca: prema novoj digitalnoj cjelini
15:00 – 15:30 MIĆANOVIĆ, Petra i HOZMEC Milana
Korijeni koji povezuju: dijete, baština i zajednica
15:30 – 16:00 PINTARIĆ, Tatjana
Školski projekt „Florijan i ja“
16:00 – 16:30 diskusija i završna riječ

Odlazak u Nedelišće

18:00 Smotra međimurske popevke